újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    890 tétel lapozás: 1-30 ... 571-600 | 601-630 | 631-660 ... 871-890
 

*** Rákóczi dolgok. [Szemle.], "Ha a Rákóczi-vagyon jogos kézben, a hivatalos magyar állam kezén van csak egyötödrészben ma - e szükségeken mindent lehet enyhíteni!..." "Ne feledjük, hogy Thököli és Rákóczi Erdély fejedelmei is voltak és éppen az adott szűrt nekik, mint szabadságharcosoknak.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Rákócziak.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 1í5-106.

d.L. Gazdasági kérdések Erdélyben - 123 évvel ezelőtt. [Csillámok a homokban.], "Szatsvai Sándornak, a Bécsi Magyar Kurir volt szerkesztőjének véleménye egy "jól rendezett Hazai Újság"-ról, 1912-ben. Jelentős korabeli erdélyi gazdasági sikerekről számol be., [Szakcsoport: Sajtóügy. Erdély. Gazdaságtörténet.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 107.

*** Az Elsodort falúról írja nekünk egy falusi legény: "Hosszú tizenhat év után hozzám is eljutott egy könyv, a Szabó Dezső Elsodort faluja... Minden egyes szava, s minden mondata a szívem legégőbb sebeibe markol..." [Csillámok a homokban.], [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Szabó Dezső.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 107.

*** Helyzetkép a tanév elején. [Főiskolás élet.], " - Hol vannak a gólyák? - ... Az Anghelescu közoktatásügyi rendszere megakadályozta a főgimnáziumot végzett ifjakat, hogy főiskolára kerüljenek. ... Az 1935-36 iskolai évben a magyar értelmiségek utánpótlása abban a helyzetben van, mint 1925 körül. - Sokkal kevesebb első éves egyetemi hallgató van, mint amennyire szükség volna.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Román tanügyi törvény. Magyarellenesség.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 108.

*** Diáksegélyezés az év kezdetén. [Főiskolás élet.], "Az I.K.E. menzája az idén 30 szegény református egyetemi hallgató számára terült meg.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Diáksegélyezés.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 108.

*** Dávid Ferenc Egylet főiskolás tagozatának szokásos alakuló közgyűlésén... [Főiskolás élet.], Új tisztség viselők választása., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 108.

*** Az Ifjúsági Keresztyén Egyesület megújított tisztikarral indul az új évnek. [Főiskolás élet.], Hír., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 108.

*** A Majláth-Kör (Az Erdélyi Róm. Kat. Népszövetség Egyetemi és Főiskolai Szakosztálya) az 1935-36. iskolai évben... [Főiskolás élet.], Hír., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 109.

*** Dr. Jancsó Elemér lapunk kötelékéből kilépett. [Az Erdélyi Fiatalok hírei.], 0, p. 109.

JANCSÓ Béla dr. Ahogy lehet. A Németh László lírai útirajzának végső ítélete: "...az erdélyi magyarság menthetetlenül pusztul, sőt pusztulásra érett, mert hiányzik belőle az életakarat, - csak ezzel a fiatal "építő" magyartól különösen megdöbbentő ítélettel és elitéléssel szemben jelentem be, hogy bajok vannak a bizonyításnál..." A szerző Németh László "ítéletével" szembe állítja Reményik Sándor Romon virág és Balázs Ferenc új könyvét., [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar kisebbség. Erdély. A népesség csökkenése.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 109-110.

BALÁZS Ferencz Isten völgye. A szerző "A rög alatt" c., könyvéről ír, melyben falú-munkájának történetét, tapasztalatait foglalja össze és falú-munkája távolabbi célkitűzéseiről beszél., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Falumunka.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 111-116.

PONGRÁCZ Kálmán dr. Reformmozgalom. "... a reformnemzedék mindenek előtt önmagán és a saját életén hajtsa végre a revízió nehéz munkáját... a mozgalom élére a reformnemzedék elit csapatát kell állítani...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Politikai és társadalmi reformok.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 117-121.

*** A beteg joga, hogy egészségét visszaszerezni törekedjék. [Korunk arcához.], Egy budapesti korházban ápolt, súlyos beteg Makkai Sándort, Erdély református püspökét rágalmazzák itthon, azt a hírt terjesztve, hogy egy ottani püspökségért el akarja hagyni Erdélyt., [Szakcsoport: Keresztény egyházak, Református egyház.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 121.

ILLYÉS Elemér Románok az erdélyiségről. [Szemle.], Popa Grigore cikke az erdélyiségről ("Pagini Literare" 1935 szept. száma) Lucian Blaga nyomán megállapítja, hogy a nemzeti lélek kialakulásában a főtényező maga a lélek, míg a táj csupán a lélek keretét szolgálja. Erdély szellemi egységét csak a román lélek adja meg. Transzilvanizmus nincs. "...nem csak a magyar, hanem az erdélyi szász lelket sem ismeri a szerző." Az ilyen írások a három nemzet közeledésének útjába csak akadályokat állít., [Szakcsoport: Román nemzeti érzelmek. Magyarellenesség.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 122-123.

FARKAS Sándor dr. Dr. Kacsó László és Dr. Jancsó Béla: A szoptató anya és gyermeke. ("Hasznos Könyvtár" egészségügyi sorozatának első füzete.). [Szemle.], Kompedium szerűen összeállított füzet főleg falusi fiatal anyák számára., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Közegészségügy.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 123.

SZATMÁRI Jenő Halász Gyula: Petőfi Sándor élete. Hasznos Könyvtár, 3-ik szám. [Szemle.], A kötet ismertetése, a válogatás bírálata., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Petőfi Sándor.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 123-124.

L.D. Csáki bíró lánya. [Szemle.], Kiemelkedő színházi esemény Kolozsváron, Szentimrei Jenő Csáki bíró lánya című népballadájának előadása. Kós Károly díszleteivel., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Színházművészet. Kolozsvár.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 124.

GULÁCSY László A bukaresti magyar diákság munkája. [Főiskolás élet.], 250 magyar diák, legtöbbjük a gyógyszerészeti fakultáson tanul. A Koós Ferenc Kör Diákosztálya legfontosabb feladata az önművelés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Bukarest.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 125.

*** A magyar főiskolai hallgatók bálja. [Főiskolás élet.], "A bál jövedelmét az Országos Magyar Párt diáksegély akciója és az Ellenzék-menza javára fordítják.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Diáksegélyezés.], VI. évf., 1935, téli szám, (4. negyed), p. 125.

LÁSZLÓ Dezső Cselekvő erdélyi ifjúság. "Tamási Áron Cselekvő erdélyi ifjúság címen nem régiben öt cikkből álló sorozatot írt a Brassói Lapokban. Célja az volt, hogy a maga és olvasói számára rögzítse azt a képet, amely benne a közhatalom változása utáni erdélyi magyar ifjúság mozgalmairól kialakult." "Végső következtetése az, hogy a Tizenegyek után kialakult három ifjúsági megmozdulásnak: az Erdélyi Fiataloknak, a marxista népvalóság hirdetőinek és a Hitelnek össze kell fogniok, mert hárman együtt adják az egész igazságot., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 1-5.

BALÁZS Ferenc Kapitalizmus és Szocializmus. "A köztudat szerint két merőben ellentétes gazdasági rendszer. Az első a magántulajdon szentségét és a haszonnak, a gazdasági élet mozgató erejének fontosságát emeli ki. Fölépítése a kevesek jólétét szolgálja. Utóbbi nem ismeri el az egyénnek azon jogát, hogy magának a földből egy darabot kiszakítson. A tulajdon a közé. A két rendszer hívei éles harcban állnak egymással.", [Szakcsoport: Társadalmi rendszerek.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 6-14.

PARÁDI Kálmán dr. Kisgazdaság, vagy nagygazdaság? Válaszadás helyett a cikkíró két, a témára vonatkozó könyvet ismertet: Kerék Mihály: A telepítés félévszázada Magyarországon. Magyar Út kiadása, 1935; Ez kizárólag az ötven év óta folyamatban levő németországi telepítésekkel foglalkozik. A másik, Matolcsy Mátyás alapvető fontosságú könyve: Agrárpolitikai feladatok Magyarországon. Soli Deo Gloria szövetség kiadása, 1934. A kisgazdaságok mellett voksol, mindkét elemzett könyv alapján., [Szakcsoport: Agrárpolitika. Magyarország. Németország.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 15-19.

Matolcsy Mátyás A magyarországi földkérdés. [Új magyarság.], "Magyarország belpolitikai stabilitását főleg az veszélyezteti, hogy a nagy földbirtokok, latifundiumok létezése mindezideig, megakadályozta, hogy a társadalom egységes, nemzeti alapon álló, demokratikus struktúrát nyerjen.... A kérdés megoldásának ütemét az ország közgazdasági ereje szabja meg, amely szerint évenként 100-200 hold nagybirtoknak felosztása és 10-14 ezer család telepítése válik szükségessé és lehetővé.", [Szakcsoport: Agrárpolitika. Magyarország.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 20-21.

RÓZSA T. Lajos A magyar "ifjú katolicizmus". [Új magyarság.], ".... vannak ifjú és öreg katolikus rétegek. Nemcsak a testi kor szerint, nem is a dogmatikai meggyőződésben, a hit egysége vonalán, hanem a lendület foka szerint.", [Szakcsoport: Keresztény egyházak. Katolicizmus.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 21-24.

VÁRÓ György dr. Román falu-munka. Hogyan dolgoztak és milyen eredményeket értek el a diák munkacsapatok? [Falu-munka.], "Érdekes és igaz az a megállapítás, hogy a románság tanult rétege nem szakadt el annyira a falusiaktól, mint az más népeknél történt. ... külföldi viszonylatban is figyelemreméltó falu-munkát fejt ki a "Károly herceg művelődési egyesület.". A munka szellemi vezetője Gusti professzor. "Három irányban dolgozik a művelődési egyesület: tanulmányozzák a falu helyzetét, irányítják a kultúrházak munkáját és kiadványaikkal, meg könyvtárakkal szolgálják a falu művelődését.", [Szakcsoport: Főiskolás fiatalok. Román ifjúság. Falumunka.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 25-29.

NAGY József dr. Dr. Parádi Ferenc: A balesetek megelőzése és az élet megmentése. Hasznos Könyvtár 5. szám. Egészségügyi sorozat 2. szám. Könyvismertetés., [Szakcsoport: Egészségügy. Balesetek.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 30.

BORBÁNDY J. Zoltán Blénessy-Kacsó: A méh a kisgazda ingyen napszámosa. ("Hasznos Könyvtár" gazdasági sorozat 2. szám. Könyvismertetés., [Szakcsoport: Gazdaság. Méhészet.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 30.

VITA Zsigmond Varjas R. Béla: Erdély és irodalmunk nemzeti egysége. (Budapest, 1934.). [Szemle.], "Az erdélyiség gyökereinek és az erdélyi lélek sajátos irodalmi megnyilatkozásainak kimutatása igen nagy anyag volt ehhez a kis könyvhöz." Könyvismertetés., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Nemzeti érzelmek. Nemzeti egység.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 31-32.

J. b. "Két tűz között" címmel a Kiáltó Szó 4. füzetében László Dezső a modern magyar irodalom és a református egyház viszonyát vizsgálja meg abból a vitából kiindulva, amelyet a kérdés körül 1913-ban és 1926-ban Szabó Dezső indított meg. [Szemle.], [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Keresztény egyházak. Református egyház.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 32.

*** Az igazi szövetkezeti szellemről megszívlelendőket mondott egy kitűnő előadás során dr. B. V.Jinga kereskedelmi akadémiai tanár. [Szemle.], "A román szövetkezetek fejlődésének kapcsán mutatta ki, hogy a bankkapcsolatok mennyire károsak a szövetkezetek fejlődésére.", [Szakcsoport: Román szövetkezetügy.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 32-33.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Beke György: Népi Egység (1944–1948) annotált cikk-bibliográfia
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék