újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    890 tétel lapozás: 1-30 ... 691-720 | 721-750 | 751-780 ... 871-890
 

dL Székely népballadák. [Szemle.], "Ötvennégy ballada és néhány változat van itt összeválogatva és művészi keretbe foglalva. (Az illusztrációk Buday Gy.-é)., [Szakcsoport: Magyar folklór. Népballadák.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 26.

LŐRINCZY László Magyar tudomány Transzilvániában. "Jancsó Elemér dr. a Láthatár c. kisebbségpolitikai szemlébe a transzilván magyar tudományos életről. Van transzilván tudományos élet. ... Az alig húszéves kisebbségi magyar tudományos életnek vannak eredményei.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdélyi magyar tudomány.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 27.

*** Az új főiskolás törvény, amelyet a Monitorul Oficial 69. száma (1937. március 24) közöl, nagyon fontos rendelkezéseket tartalmaz úgy a vizsgák pontos letételére,... [Főiskolás élet.], [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Egyetemi vizsgák.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 27.

CSAPÓ S. Magyar főiskolások Timişoaran. [Főiskolás élet.], "Timişoarán két egyetemi jellegű főiskola van: A műegyetem (Şcoala Politechnică), mely electro-gépész és bányászmérnököket képez ki (magyar diákok száma 25) és a Szépművészeti Akadémia (Academia de Artă Frumoase) (magyar diákok száma 8+3), mely rajztanárokat, festő, szobrász és díszítő művészeket nevel.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Temesvár.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 28.

*** Az 1937-ik évi diákbál f. é. Január 31-én folyt le a helyi Székely Társaság keretében, az eddigieket is felülmúló sikerrel. [Főiskolás élet.], Hír., [Szakcsoport: Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 28.

*** A Székely Társaság két orvosi előadást tartott február folyamán... [Főiskolás élet.], Előadók: Dr. Pataky Jenő és Dr. Parádi Ferenc., [Szakcsoport: Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 28.

*** A Székely Társaság Orvostanhallgató Könyvtára. [Főiskolás élet.], "A Kolozsvári Székely Társaság azzal az elhatározással szervezte meg orvostanhallgató segély könyvtárát, hogy az amúgy is súlyos nehézségekkel küzdő orvostanhallgatók tanulmányait a lehetőség határain belül megkönnyítse. A megszervezéséhez szükséges összeget önkéntes megajánlásokból teremtették elő.", [Szakcsoport: Főiskolás fiatalok. Könyvtárügy.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 28.

LÁSZLÓ Dezső Az erdélyi élet útja. "A román, magyar és szász művelődésnek egészen sajátos és az illető nép egészére kiható fókuszai képződtek ki ezen a kis földdarabon... Erdély békessége mindig az ellentétek öntudatos hordozásában, az egymás iránti kölcsönös tiszteletben és a hamis látszatok elkerülésében nyugodott. És ezen fog nyugodni ezután is.", [Szakcsoport: Művelődéstörténet. Erdély. Román, magyar, szász művelődés.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 1.

HELTAI Gáspár régi jó erdélyi meséiből a mai magyaroknak. (Heltai Gáspár: Halhatatlan mesék. Szentimrei Jenő átírásában). 3 tanítómese., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Heltai Gáspár.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 2.

BIRÓ Sándor A kisebbségi magyar nevelés problémái. "Nem volt egy rendszeresen kidolgozott kisebbségi nevelési koncepció, nem volt tisztázva elvileg a közösségi nevelés célja s így nem lehet csodálkozni azon, hogy az iskolai nevelés eredménye olyan kevés volt. Ebből a szomorú helyzetből magyarázható a sok félrecsúszott élet." Át kell szervezni a középiskolai nevelést, az iskolán kívüli kereteket egységbe kell fogni., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Nevelés és oktatás. Iskolán kívüli nevelés és oktatás. Kisebbségi nevelés.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 3-5.

LÁSZLÓ Dezső A kisebbségi magyarság ifjúsági problémája. Áttekinti, hogy milyen problémája van a világ más országaiban az ifjúságnak, hogy megállapítsa: A kisebbségi magyar sors történelmi analógia nélküli sors...Nálunk éppen az az ifjúsági probléma, hogy miképpen tud egy egészen új, minden analógia nélküli kor ifjúsága a kisebbségi kérdéssel szemben olyan válaszra eljutni, amely válasz valóban az élet válasza fog lenni." A megoldás akkor kezdődhet ha ..."a legteljesebb bizalom jegyében találkoznak az erdélyi fiatal és öreg magyarok.", [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar ifjúság. Kisebbségi lét.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 6-9.

DENDERLE József Az új magyar tanárnemzedék egy nagy nehézségéről. "Kultúrális jövőnknek egyik égetően fontos kérdése: a középiskolai tanátok véglegesítő vizsgája (examenul de capacitate). Sajnos azonban magyar társadalmunk nincs kellőképpen tájékozódva ennek a vizsgának mibenléte és eredményei felől, pedig ... ez az egyik legnagyobb veszedelem, amely iskoláink fennmaradását veszélyezteti és a magyar középfokú oktatás létét aláássa.", [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Magyar kisebbség. Tanárképzés. Véglegesítő vizsga.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 10-11.

*** Kritikai szabadság, vagy a vélemény elfojtása. [Magunk revíziója.], Az Erdélyi Fiatalok és a Brassói Lapok közötti vita A Vásárhelyi Találkozó ügyében.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy. Világnézet.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 11.

*** A lojalitás hiánya mikor valaki egy lefolyt tárgyalásról a másik fél belegyezése nélkül közöl valamit a nyilvánossággal. Ezt a hibát követte el dr. Jancsó Elemér, mikor a Független Újság okt. 4.-i számában "A Vásárhelyi Találkozó margójára. - Az új erdélyi magyar nemzedék útja a széttagoltságtól az egységkeresésig" című cikkében egyoldalúan nyilvánosságra hozta azokat a tárgyalásokat, amelyeket az úgynevezett Ady Endre baráti kör nevében Mikó Imrével és Szencei Lászlóval együtt velünk folytatott." [Magunk revíziója.], [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Világnézet. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 11.

*** A Vásárhelyi Találkozó. "Lapunk a Vásárhelyi Találkozó előtt különvéleményt jelentett be a találkozó megrendezését illetően. Mivel az előkészítő bizottság azt a különvéleményt nemcsak hogy nem fogadta el, hanem még csak tárgyalásra sem méltatta." Indokolja a cikk a meg nem jelenést. "A találkozóra tudomásunk szerint körülbelül 400 egyén kapott magánszemélyként meghívót. A találkozón 187 meghívott jelent meg." Bírálja a hozott határozatokat., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 12-15.

Az ERDÉLYI FIATALOK SZERKESZTŐSÉGE Az Erdélyi Fiatalok szerkesztőségének válasza a "Vásárhelyi Találkozó" előkészítő bizottságának nyilatkozatára. "Szerkesztőségi tagjaink távolléte miatt csak most tudtuk letárgyalni az u.n. Vásárhelyi Találkozó előkészítő bizottsága nevében Tamási Áron, Nagy István, dr. Asztalos Sándor, Jordáky Lajos, Petrovay Tibor és Vita Sándor által aug. 18. kelettel aláírt és napilapjainkban közzétett nyilatkozatot. Ez a nyilatkozat számos tévedést és lapunk elleni vádat tartalmaz." Részletes helyzet-elemzés és cáfolat., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 15-18.

BÓDIS Gáspár dr. A malária elleni küzdelem. A háború előtti helyzet; Malária előtanulmányok Erdélyben; A malária elleni közdelem módszere. Táblázatokba foglalt helyzetkép a megbetegedésekről és a kezelésről., [Szakcsoport: Közegészségügy. Románia. Statisztika.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 19-11.

J.B. dr. "A kisebbségi orvosok mai helyzetéről"... címen átfogó tanulmányt írt dr. Schmidt Béla, a "Népegészségügyi Szemle" kitűnő szerkesztője. (Praxis medici, 1937 márciusi száma). "Sorra veszi az elhelyezkedés kérdéseit államnál, magánintézményeknél, kitér a magángyakorlat és továbbképzés kérdéseire és az adózást is tárgyalja. A kialakult kép nagyon sötét.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Közegészségügy. Orvosképzés. Elhelyezkedési lehetőségek.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 22.

JANCSÓ Béla dr. A Gusti-féle falu-munka rendszere. [Falu-munka.], "A román falú-munka életében jelentős esemény történt. A Fundaţia Regală "Principele Carol" kiadásában ez évben hagyta el a sajtót két testes kötet (összesen majdnem 600 oldal terjedelemben). Az egyik "Útmutató a falusi kultúr-munka számára", a másik Henri Stahlnak, Gusti professzor kitűnő munkatársának könyve: "Egy község monográfiája." Elemzés., [Szakcsoport: Falumunka. Románia. Gusti Dimitrie.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 22-23.

*** Szabó Dezsőt osztályellenes izgatás miatt 1 havi fogházra, Féja Gézát ugyanezért és a magyar állam és nemzet megbecsülése ellen elkövetett bűncselekményért öt havi fogházra, Kovács Imrét pedig három havi fogházra ítélte a budapesti törvényszék. Hír., [Szakcsoport: Magyar belpolitika. Törvényszéki ítélet. Szabó Dezső.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 23.

SZABÓ Lajos Koós Kovács István 1910-1937. [Szemle.], "Ifjúságunk szimbolikus alakja volt. Lázongó kérdései voltak, melyekre sose tudott kielégítő feleletet találni. A Keleti Újságnak és a Magyar Újságnak volt belső munkatársa. Témáit az életből vette. Szürke, elesett emberek tragédiáit írta meg oroszos realizmussal.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Újságírás. Koós Kovács István.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 24.

SIMON Károly Magyar nevelés, magyar műveltség. - Makkai Sándor új könyve. - [Szemle.], "Értékes munkát végzett azért, mert a legkomolyabb tudományos elméleteket használta fel alapul a magyar pedagógiában sajátos és újszerű rendszerének felépítésére. ... Új magyar műveltséget és nevelést akar nemzeti alapon, amely meg tud küzdeni a jövő életkörülményeivel.... Ez a könyv a többségi magyarság részére íródott.", [Szakcsoport: Magyar művelődéspolitika. Nevelés és oktatás.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 24-25.

DEBRECZENI László Hajlék. Építőművészeti, építészettörténeti és kritikai füzetek. Szerkeszti Csaba Rezső, főmunkatárs Vámos Ferencz. Budapest (VIII., József körút 22. évi 10 sz. ). [Szemle.], "... ha nem ismernők a viszonyokat, igen különösnek kellene találnunk, hogy egy országban kitanított, lenézett, hajléktalan nemzeti építőművészetről kell hallani." Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar építészet. Néprajz.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 25-26.

[DEBRECZENI László] Kalevala: a finnek nemzeti hőskölteménye. A finn eredetiből fordította és a summázó verseket írta: Vikár Béla, Akseli Gallén-Kallela képeivel. Második, jubileumi kiadás. Budapest, 1935.). [Szemle.], "Finom finn papiroson, ünnepi kiállításban került ez alkalommal a magyar közönség elé a kicsiny testvérnép halhatatlan naiv eposza." Ismertetés., [Szakcsoport: Kultúra. Finnország. Etnográfia.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 26.

DEBRECZENI László Magyar fatornyok. Írt Dr. Balogh Ilona. II. kiadás. Néprajzi füzetek. 1. sz. Budapest, 1935. [Szemle.], "Munkájában dr. Balogh Ilona összefoglalja és általános vizsgálat alá vonja a magyar nyelvterületen ismeretes teljes magyar fatorony- és fatemplom-építészeti anyagot s irodalmát....50 templom és toronykép egészíti ki a munkát." Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar kultúra. Építészet. Népi építészet.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 26-27.

L.D. Makkai Sándor: Holttenger. Regény. Révai kiadás. 1936. [Szemle.], "A Holttenger című művében Makkai első nagyobb szabású társadalmi regényét üdvözölhetjük. A több mint 400 oldalas nagy könyv a Mezőség világháború alatti életét tárja elénk egy falusi lelkipásztor alakja köré szőtt történet keretében." Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Regény. Makkai Sándor.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 27.

*** Fiatal erdélyi írók brassói bemutatkozása. [Szemle.], "Az új erdélyi írónemzedék képviselői október 24-én Brassóban mutatkoztak be....Az estélyen Abafáy Gusztáv, Bözödi György, Flórián Tibor, Kiss Jenő, Nagy István, Szabédi László, I. Szemlér Ferenc, Szenczei László, Vásárhelyi Z. Emil, Wass Albert vettek részt, míg a távollevő Jékely Zoltán, Kolozsvári G. Emil, Kováts József és a nemrégiben elhunyt Koós-Kováts István műveiből szemelvényeket mutattak be." Hír., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. A nemzedékváltás kérdései. Brassó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 27.

*** Főiskolai hallgató nem politizálhat. [Főiskolás élet.], "Az egyetemi oktatás törvényének egyes rendelkezéseit kibővítő törvény, mely a Monitorul Oficial 1937. márc. 24-i 69 száma I. részében jelent meg, a főiskolai hallgatók politikai magatartására nézve így rendelkezik: "A hallgatóknak meg van tiltva, hogy tagjai legyenek politikai pártoknak, vagy politikai egyesületeknek és hogy részt vegyenek politikai természetű megnyilatkozásokban és mozgalmakban. Azokat, akik ellenszegülnek ezeknek a rendelkezéseknek, az egyetemek rektorai exmatriculálni fogják." (15 paragr.)."Hír., [Szakcsoport: Nevelés és oktatás. Románia. Egyetemi oktatás. Egyetemi törvény.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 28.

KÁLLAY Ernő Utak és lehetőségek. [Főiskolás élet.], "Az erdélyi élet egyik legsarkalatosabb követelménye az, hogy elsőrangúan képzett szakemberek kerüljenek a kisebbségi magyar élet minden pontjára.... Kemény munkát kell végezni, sokkal többet, mint a velünk egy sorban küzdő román ifjúságnak, de a mi számunkra nincs más kiút. ... a nyugati nyelvek ismerete elengedhetetlen feltétele annak, hogy az önképzéshez szükséges könyveket felhasználhassuk.... Szoros kapcsolatot teremteni a német, francia, angol stb. Ifjúsággal.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Továbbképzés.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 28.

JANCSÓ Béla dr. Kovács Dezsőné. "Ismét elment soraink közül valaki, akit pótolni ki tudja meddig nem tudunk. ...Közéleti nő volt, aki tudta, s kiharcolta a nő megillető helyét a társadalomban, s alapjait vetette meg, tervrajzát készítette el a nő közszerepének erdélyi magyar életünkben.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nők a közéletben. Kovács Dezsőné.], VIII. évf., 1937, 4. szám, (4. negyed), p. 1.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Beke György: Népi Egység (1944–1948) annotált cikk-bibliográfia
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék