VITA Zsigmond Faj vagy nemzet. [Viták, hozzászólások.], Balázs Ferenc, a nép, nemzet és faj lényegének vizsgálatát értékeli; az erdélyi magyar ifjúságnak feladatai a fajért való küzdelemben., [Szakcsoport: Nemzeti érzelmek. Csoporttudat. Magyar ifjúság.], I. évf., 1930, 4. szám, (április), p. 51-52.
VITA Zsigmond Konzervatív marad-e Erdély? "Erdély konzervatív főemberei nem éreztek a levegőben semmit. Meg voltak győződve, hogy a három nemzet és négy vallás elvére fektetett politikai rendszer alapján kiváltságaik rendületlenül fenn fognak maradni egész világvégezetéig." "Sokat kéne még arról is írni, hogy a sérelmi politika, később pedig a Pesttől való függés hogyan fagyasztotta be mindinkább Erdélyben az akció-kedvet, a közügyek iránt való érdeklődést.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Nemzetiségtörténet. Politikatörténet. Erdély.], III. évf., 1932, 1-2. szám, (január-február), p. 13-14.
VITA Zsigmond Oláh György: Lázadás a Tiszánál. (Budapest, 1932.) [Szemle.], A szerző újságíró. Feltárja az Alföldön látottakat: a közigazgatás visszaéléseit, a nép kihasználását, nyomorát és makacs harcát az életért., [Szakcsoport: Gyakorlati szociális problémák. Magyar Alföld.], IV. évf., 1933, tavaszi szám, (1. negyed), p. 35.
VITA Zsigmond Makkai János: Germánia új utakon. (Danubia KK, Bpest). [Szemle.], "Még Hitler kormányra jutása előtt írja meg ezt a könyvet Makkai, de olyan világosan, belülről meglátva írja le a háború utáni Németország alakulását, a nemzeti szocializmus megindulását, céljait, a Hitler módszereit és várható politikáját.", [Szakcsoport: Európa története. Németország. Nemzeti szocializmus. Hitler Adolf.], IV. évf., 1933, tavaszi szám, (1. negyed), p. 35.
VITA Zsigmond Kulturális szervezkedésünk egysége. "Az erdélyi magyarság kultúrát akart teremteni itt a megváltozott viszonyok között is, de ezekben a próbálkozásokban nem gondolta át, hogy ezek a megnyilatkozások a helyi viszonyokból nőnek-e ki, nemzeti érdekeknek felelnek-e meg, erdélyi és egyetemesen magyar célok irányában állnak-e, szükségesek-e tehát?... Talán jó volna minden városban egy közművelődési egyesületet csinálni, amely tekintélyével szellemileg irányíthatna... Minden helynek más, különleges viszonyai vannak, azokat kell felismerni és hozzájuk alkalmazkodni.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Csoporttudat. Magyar kultúra. Erdély.], IV. évf., 1933, őszi szám, (3. negyed), p. 76-80.
VITA Zsigmond Régi erdélyi iratokat tanulmányozva a Bethlen-kollégium könyvtárában kis füzet került kezembe: Barabás Endre: Az erdélyrészi népfajok birtokaránya c. műve. 1905. [Csillámok a homokban.], "Megállapítja először, hogy a magyar faj arányszáma a románokhoz viszonyítva Erdélyben már kétszáz éve fogy,..., hogy a román faj Erdélyben céltudatosan előretör. Míg azelőtt néhány évtizeddel még senki sem gondolt a román közép- és nagybirtokra, a román társadalmi tényezők 1905-ig kialakítottak már egy román középosztályt, mely folyamatosan erősödött.... Még érdekesebbek és megdöbbentőbbek a kisbirtokokra vonatkozó adatok. Ezek mutatják leginkább a románság számbeli és anyagi gyarapodását.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Erdély. Román gazdaságpolitika. 1905.], IV. évf., 1933, téli szám, (4. negyed), p. 102-104.
VITA Zsigmond Kosztolányi Dezső Kolozsvárt. [Szemle.], "Marosvásárhely után ápr. 11-én Kolozsváron tartott Kosztolányi Dezső felolvasó estét." Beszámoló., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Kosztolányi Dezső.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 34-35.
VITA Zsigmond A németországi falu-kérdés. [Szemle.], "Stuttgartban a Neue Deutsche Generation című sorozatban csinos füzetek jelentek meg, melyek a magát kereső ifjúság kérdéseit tárgyalják. Az egyik utolsó számában Hans v. Thünen foglalkozik a német falu és a telepítés kérdésével.", [Szakcsoport: Európa története. Németország. Német falu.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 75-76.
VITA Zsigmond A német munkatáborok munkája. [Szemle.], "A szász Selbsthilfe mozgalommal kapcsolatban már az erdélyi magyarság is sokat hallott a szász munkatáborokról, melyekben a német ifjúság kéthetes táborozás alatt önként vállalkozik valamely földmunka elvégzésére. A munka kötelezettség hivatala Brassóban most Deutsche Jugend im Welt címmel kiadta a táborokról szóló beszámolóját és jelentését." Ismertetés., [Szakcsoport: Német kisebbség. Német ifjúság. Ifjúsági munkatáborok.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 10-108.
VITA Zsigmond Szerb Antal Irodalomtörténete. [Szemle.], "... az első komoly, a nemzet egész irodalmi életét feldolgozó irodalomtörténet, amely a nagyközönség számára készült és amit minden ember tényleg élvezettel olvashat... először mutatja ki következetesen az egész magyar irodalmi életben az erdélyiség jelentkezéseit, külön színezetét.", [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Szerb Antal.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 137-139.
VITA Zsigmond László Dezső: A siető ember. (Az Erdélyi Fiatalok kiadása.). "Zrinyi, a költő, Bethlen Gábor, Eötvös József báró, Szabó Dezső és maga a magyar történelem küldi üzenetét a mai erdélyi magyar életnek a László Dezső könyvén keresztül...László Dezső a prófétai egyéniségeket keresi, hogy általuk önmagára és kötelességeire ébressze életét.", [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar történelem.], VI. évf., 1935, nyári szám, (2. negyed), p. 52-53.
VITA Zsigmond A Tanu harca egy új magyarságért. [Új magyarság.], A cikk Németh László lapját, a Tanu-t mutatja be, elemzi a folyóiratot, mely "... nemcsak valóságot kutat és elemez, hanem összefüggéseket mutat ki és egy életideálért harcol..."., [Szakcsoport: Magyar nemzeti érzelmek. Sajtóügy.], VI. évf., 1935, nyári szám, (2. negyed), p. 58-60.
VITA Zsigmond Varjas R. Béla: Erdély és irodalmunk nemzeti egysége. (Budapest, 1934.). [Szemle.], "Az erdélyiség gyökereinek és az erdélyi lélek sajátos irodalmi megnyilatkozásainak kimutatása igen nagy anyag volt ehhez a kis könyvhöz." Könyvismertetés., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Nemzeti érzelmek. Nemzeti egység.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 31-32.