DEBRECZENI László A mai magyar kultúra a népművészet tükrében. Írta és az Erdélyi Fiatalok 1930 dec. 14-én tartott kolozsvári estélyén felolvasta Debreczeni László. A népművészet hanyatlása. A hanyatlás megállítása. Az Erdélyi Fiatalok célkitűzése: "az általános emberi kultúrát a magunkéval színezni.", [Szakcsoport: Magyar kultúra. Néprajz. Népművészet.], II. évf., 1931, 2. szám, (február), p. 27-30.
LÁSZLÓ Dezső Dr. Roska Márton: Néprajzi feladatok Erdélyben. A Magyar Nép Könyvtára 42. sz. Minerva kiadás. Kolozsvár, 1930. 81 oldal, 22 képpel 16° Ára 18 leu. II. kiadás. [Falú-munka.], A falú és a nép az érdeklődés középpontjába került, tehát fontos volt megjelentetni a 2. kiadást is. A könyv nem akar mértéket adni, de rámutat a feladatokra., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Néprajz. Erdély. Falumunka.], II. évf., 1931, 2. szám, (február), p. 39.
dL. Elfelejtettük... Vagy talán nem is volt mit elfelejteni.... [Szemle.], Gyarmathy Zsigánéra emlékezik a cikk, akinek "...szelleme, keze és akaratereje nyomán világhíres lesz a kalotaszegi varrottas és kenyér kerül a nép kezébe.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Néprajz. Kalotaszeg. Gyarmathy Zsigáné-], VI. évf., 1935, nyári szám, (2. negyed), p. 63.
L.D. Hitel. 1936. 1. 80 oldal. Felelős szerkesztő: Albrecht Dezső. [Szemle.], Ismertetés., [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar társadalomkutatás. Néprajz. Falukutatas. Venczel József .], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 36-38.
KÓS Károly "...Az ő folytatásuk vagyok." (A "Régi Kalotaszeg"-ből, 1911.). "Lenézni való, aki többre tartja az apáitól öröklött szegényes just, mint a másoktól kölcsönzött kész pompát. Kacagni való, aki nem akar idegen uraságoktól levetett kultúrával élni... Ezért jöttem vissza én a hegyek közé. A szegénységbe, a pusztulásba, a köves nehéz utat azért járom én. Mert ez a mienk; az enyém. Apáim öröksége, ehhez jussom van...", [Szakcsoport: Nemzeti érzelmek. Magyar kultúra. Néprajz.], VIII. évf., 1937, 1. szám, p. 2.
DEBRECZENI László Hajlék. Építőművészeti, építészettörténeti és kritikai füzetek. Szerkeszti Csaba Rezső, főmunkatárs Vámos Ferencz. Budapest (VIII., József körút 22. évi 10 sz. ). [Szemle.], "... ha nem ismernők a viszonyokat, igen különösnek kellene találnunk, hogy egy országban kitanított, lenézett, hajléktalan nemzeti építőművészetről kell hallani." Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar építészet. Néprajz.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 25-26.
J.B. "Szüloföldem"... [A nép és az intelligencia.], "Szüloföldem" a címe Tamási Áron legújabb könyvének. Új mufajt teremt új mondanivalói számára....Önéletrajz is... de korrajz is, a mai székely falu élete... A Szülőföldem tiszta művészet és mély emberi hitvallás.", [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Önéletrajz. Nemzeti érzelmek.], X. évf., 1939, 1. szám, p. 13.
*** Dr. Györffy István meghalt. "Ötvenéves korában, munkás férfikorának teljében... zárta le életét a végzés....Ki volt Györffy István: Születésekor egyszeru kunsági szurszabó gyermeke, halálakor a budapesti tudományegyetem néprajzi tanszékének tanára. ... Amit Ady és Szabó Dezső hirdettek és cselekedtek az irodalom terén, azt művelte kitartással Györffy István a maga munkája terén.", [Szakcsoport: Magyar kultúra. Néprajz.], X. évf., 1939, 3-4. szám, p. 32.