újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    890 tétel lapozás: 1-30 ... 481-510 | 511-540 | 541-570 ... 871-890
 

VITA Zsigmond A németországi falu-kérdés. [Szemle.], "Stuttgartban a Neue Deutsche Generation című sorozatban csinos füzetek jelentek meg, melyek a magát kereső ifjúság kérdéseit tárgyalják. Az egyik utolsó számában Hans v. Thünen foglalkozik a német falu és a telepítés kérdésével.", [Szakcsoport: Európa története. Németország. Német falu.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 75-76.

B.S. "Gând românesc" áprilisi számában Victor Jinga, a helybeli gazdasági akadémia tanára, ismerteti dr. Gh. Dragoş könyvét az erdélyi szövetkezeti mozgalom történetéről. (Dr. Gh. Dragoş: Cooperaţia în Ardeal, istorie, situaţia actuală, perspective. Imprimera Naţională, Bucureşti, 1933. pag. 198.). [Szemle.], [Szakcsoport: Gazdaság. Erdély. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 76.

*** A dési IKE (kisakadémia) erdélyi előadássorozata... [Szemle.], Előadók: Knizsek Károly, Benedek Géza, Godra Erzsébet, Benedek Géza, Szabó Izabella, Léber Erzsébet, dr. Jancsó Elemér, ifj. Parádi Ferenc, dr. Bene Ferenc., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 76.

*** Az Erdélyi Fiatalok pályázatai a középiskolát most végző magyar fiúk és leányok számára. Az alábbi tárgykörökben: Magyar irodalom; magyar művelődéstörténet; a falú-kérdés; az ifjúsági-kérdés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Iskolán kívüli nevelés és oktatás.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 77.

JANCSÓ Béla dr. A végzett ifjúság kérdéseinek tükrében. "Kiért az életbe a romániai új magyar nemzedék első összefüggő rétege, első vonulata és az erdélyi magyar nyomorúságok és bajok minden kérdése feléje mered. ... Tervbe vettük, s jelen számunkkal meg is kezdjük a végzett intellektuális ifjúság szakmai kérdéseinek részletes feltárását és feldolgozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 77-79.

FERENCZI Sándor dr.: Az erdélyi fiatal magyar tanár-nemzedék és a "Capacitate" vizsga. "Az eddig lezajlott capacitate vizsgák tanulságai szerint a kisebbségi jelöltek 99%-os bukásának az volt az oka, hogy azokat úgy tekintették, mint állami tanszékre pályázó jelölteket. Már pedig a törvény szerint az állam köteles lévén a sikeresen vizsgázott tanárokat elhelyezni, nyilvánvaló dolog, hogy csak annyit engedtek át, amennyi üres tanszék volt az állami iskolákban s ide is elsősorban román nemzetiségűeket. ... Egyházaink autonóm jogaira és ama tényre való tekintettel, hogy felekezeti iskoláink semminemű államsegélyt nem élveznek, méltányosnak tartanók egy külön, csak a felekezeti tanárokat vizsgáztató bizottság kiküldését, melybe egyházi főhatóságunk is elküldhetné a maga képviselőjét.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Tanárképzés. Román tanügyi törvény. Elhelyezkedési lehetőségek. Magyarellenesség.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 80-83.

BACZÓ Gábor A kolozsvári magyar ügyvédjelöltek néhány kérdése. "Az egyetem padjai közül egy-két éve kerültünk ki....Mindössze 15-en vagyunk Erdély legforgalmasabb városában, ahol több mint 250 ügyvéd van, mégis a legnehezebb elhelyezkedési lehetőségek kínálkoznak számunkra. Tényleges ügyvédi gyakorlatot mindössze nyolcan folytatunk..."., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 83-84.

GYÖRKE Árpád dr.; GSPANN Károly dr.: A fiatal erdélyi magyar orvosi nemzedék elhelyezkedésének kérdése. "...az elhelyezkedés kérdése. Az álláshalmozási törvény az orvosi nemzedéknek hozzá fűzött reményeit nem váltotta be, mert végrehajtani nem lehetett. A már állásokban levő kollegák inkább lemondanak a fizetésről, de az állásról nem. A megürülő kevés állás pedig még a többségi kollegákat sem tudja mind fölvenni. A gazdasági válság viszont a másik szokott megélhetési módot, a magángyakorlatot csaknem a semmivel tette egyenlővé s így a fiatal kisebbségi orvosok a legreménytelenebb helyzetbe kerültek.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 84-85.

PARÁDI Ferencz ifj.: A kisebbségi gyógyszerészek mai és holnapi lehetőségei. "Kisebbségiekre nézve tanulmányi szempontból hátrányos, hogy Bukarestbe kell menjenek egyetemre, ahol sokkal nehezebb a megélhetés, de elhelyezkedés szempontjából még hátrányosabb az, hogy a fogyasztó közönséget a magángyógyszertárak köréből a hivatalos patikák felé terelik, ahol nem alkalmaznak a lakossággal arányosan kisebbségi gyógyszerészeket is.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 86-87.

DEBRECZENI László Gyökérbajok az iskoláztatásban. "Bajok": elemi iskola: nincs benne szervesen a falú életében. "Amolyan szükséges rossznak tekinti a falú, ahova muszáj küldeni a gyerekeket." Mert..."az iskola csak a tanítás technikáját szolgálja, de elhagyja a mélyebb művelést. A középiskolában meghalványodik az intézményi szerep,.. a tanárszemélye kerül előtérbe" de sajnos, kevés a jó középiskolai tanár. "...a főiskolán tanulók [számára pedig meg kell szervezni] a művelődését elősegítő külső kereteket.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 87-90.

KÁRPÁTI Lajos Az "Aranyosszéki tervek" és az AVE. [Vidékfejlesztő szövetkezetek.], "A romániai magyar szövetkezetek életében új utakat mutatott meg Balázs Ferenc, a világot járt unitárius pap, az Erdélyi Fiatalok vezéregyénisége. Falujában: Mészkőn, olyan szövetkezetet alapított, mely az élet legfontosabb megnyilatkozásainak mind szolgálatába kíván állni: szervezi a gazdasági életet, de ugyanakkor a falu kulturájáért népfőiskolát létesít." [AVE = Aranyosvidéki Vidékfejlesztő Szövetkezet]., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy. Balázs Ferenc.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 90-92.

NAGY János A brassói "Ágisz." [Vidékfejlesztő szövetkezetek.], "Mintegy két évvel ezelőtt alakult meg az Ágisz Brassóban szerény keretek között. Megindításában az egyik főtényező Kacsó Sándor, a kitűnő hírlapíró volt, aki nem lankadó lelkesedéssel hozta össze az eszme munkásait. Az Ágisz célkitűzése az élet legfontosabb szükségleteinek szövetkezeti alapon való szolgálata.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 92-93.

CSABA Rezső Szabó Dezső. [Új magyarság.], "Szabó Dezső a vereczkei szoros magyarságát kibontja ezer év sok hazugsága alól. Evangéliuma a magyar paraszt. A termő élet gyökere. Ezt keresi az osztályhierarchia, a szertartásos hazafiság, a dogmatizált államélet, a tömjénes politika, a szobros és zászlós külsőségek mögött.", [Szakcsoport: Hungarológia. Erdély. Magyar falu. Szabó Dezső.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 94-95.

JANCSÓ Béla dr. Szabó Dezső=Füzetek. [Új magyarság.], "Nyolcadrét alakú, 68 oldalas kis könyvek. Az első füzet "A kötél legendája"; "Mosolygók", adja a címet a második füzetnek. A novemberi füzet: A magyar paraszt a magyar kultúrában." Az írások elemzése., [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar paraszt. Szabó Dezső.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 95-97.

*** Németh László: "Debreceni Káté"-ja. [Új magyarság.], Lapjában, a "Tanu" ban jelent meg. Olyan létfontosságú kérdésekre keres választ mint pl.: "mit követel a kor a magyarságtól?", "Valószínű-e, hogy a magyarság helyt fog állni?", "Hogy állhat helyt a magyarság?", A faji gondolatra kell hát felesküdnünk?", "Mi történik, ha feladatunknak nem felelünk meg?", [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar irodalomtörténet. Németh László.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 97-99.

LÁSZLÓ András A Sz. T. Főiskolás Szakosztályának munkaterve. [Főiskolás élet.], A Székely Társaság Főiskolás Szakosztálya munkaterve. Nagy súlyt fektetnek a diáksegélyezés lehetőségeinek a javítására és a kolozsvári magyar főiskolás egyesületek közötti együttműködésre. Folytatódik a székely tárgyú előadássorozat is., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 99-100.

NAGY Ödön Szász Ferenc, 1908-ban helyettes tanár... [Csillámok a homokban.], "... a marosvásárhelyi ref. kollégiumból a következőket látja meg: a református tanári kar hitetlen, kicsinyes, marakodó és családi politikát űz, ami azt jelenti, hogy az ifjú tanárok elhelyezkedésénél nem a képzettség és rátermettség dönt, hanem a rokoni összeköttetés.: "A mi dolgainkról" és "Felelet az öreg prófétának" c. füzet alakú röpirataiban fejti ki véleményét. E két röpirat ismertetése., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Marosvásárhely.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 101-102.

NAGY Ödön "Református ifjúság". [Erdélyi magyar ifjúság.], "Egy évvel ezelőtt, 1933. októberében egy ifjú református pap házalta végig egyházának kolozsvári papjait, tanárait és hivatalnokait, hogy pártoló előfizetőket gyűjtsön a földműves ifjúság számára készülő lapjának. Az újság 1933. nov. 1-én meg is jelent nagy nyolcadív-alakban 8 oldalon." A szerkesztő Pálffy Károly, az Erdélyi Fiatalok főmunkatársa. A lap utat mutat a falú ifjúságának., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falusi fiatalok. Sajtóügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 102-103.

dL A kolozsvári székely alkalmazottak lapot indítottak. [Erdélyi magyar ifjúság.], A szám ismertetése., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy. Kolozsvár], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 102-103.

*** A kalotaszegi főiskolás ifjúság szept. 8-9-én Magyarkiskapuson kétnapos konferenciával állott be abba a munkába, mely minden erdélyi magyar részletkérdésnek a közös köztudatig való feldolgozását, s minden tennivaló irányában gyakorlati tevékenységet is akar és munkál. Kós Károly irányítására és ihletésére, s többek, köztük Albrecht Dezső buzgóságára 15 kalotaszegi születésű magyar főiskolás vette számba szűkebb szülőföldje iránti kötelességeit. [Erdélyi magyar ifjúság.], Előadók: László Dezső, Kós Károly, Tulogdy János, Albrecht Dezső., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 104.

*** Az Erdélyi Szemle, S. Nagy László lapja huszadik évfolyamába lépett. [Erdélyi magyar ifjúság.], Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 104.

J.B. Egy mostani halál és két halál évfordulója mellett nem mehetünk el szótlan. [Szemle.], "Július elsején egy budapesti szanatóriumban meghalt Szombati-Szabó István. Bizonyos, hogy Reményikkel, Áprilyvel, Tompa Lászlóval, Szentimreivel és Bartalissal együtt az erdélyi líra eddigi legmagasabb csúcsai közé tartozott." Hét éve vitte el a tüdőbaj Sipos Domokost, aki elsők közt "kiáltotta el: itt maradni." És "már öt éve elmúlt" a Benedek Elek halála óta., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 105-106.

*** Figyelemreméltó az a levélváltás, mely egy "nemzeti reform-mozgalom" c. általunk nem ismert magyar ifjúsági csoport és Vaida-Voevod volt román miniszterelnök között folyt le. Vaida egy budapesti lapnak adott nyilatkozatában a jelen mély ellentéteinek kikapcsolásával az érdekazonosságok alapján sürgette a román-magyar együttműködést, a kezdeményezést Budapesttől várja. A budapesti ifjúsági csoport levélben üdvözölte Vaidát nyilatkozatáért..." [Szemle.], [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Román-magyar együttműködés. Vaida Voievod.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 106-107.

B.S. Szorvány-misszió a címe annak a kis füzetnek, melyet Földes Károly, mezőújlaki lelkész írt a pusztuló mezőségi szórványokról. [Szemle.], "Egyházunk mai belmissziós munkái közé fel kell vegye a szórványok gondozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szórványmagyarság. Keresztény egyházak.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 107.

VITA Zsigmond A német munkatáborok munkája. [Szemle.], "A szász Selbsthilfe mozgalommal kapcsolatban már az erdélyi magyarság is sokat hallott a szász munkatáborokról, melyekben a német ifjúság kéthetes táborozás alatt önként vállalkozik valamely földmunka elvégzésére. A munka kötelezettség hivatala Brassóban most Deutsche Jugend im Welt címmel kiadta a táborokról szóló beszámolóját és jelentését." Ismertetés., [Szakcsoport: Német kisebbség. Német ifjúság. Ifjúsági munkatáborok.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 10-108.

*** Felhívás a középiskolát ez évben végzett magyar fiúk- és lányokhoz. "Az Erdélyi Fiatalok magyar nyelvünk és művelődésünk kérdésének mai állapotáról valóságos képet óhajt nyerni, hogy ennek alapján nyelvünk és művelődésünk érdekében tőlünk telhetőleg tegyen is valamit....nyári számunkban meghirdetett pályázatunk határidejét egy teljes hónappal meghosszabbítjuk.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Magyar nyelv. Magyar művelődés.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 109.

LÁSZLÓ Dezső Az élen. "Rég nem éreztük annyira, hogy szükség van reánk, mint legutolsó számunk megjelenése után. Múlt számunk új volt abban, hogy fiatal intelligenciánk életlehetőségeit igyekeztünk benne feltárni. Minden nagyobb napilap hosszabban foglalkozott ezzel a számunkkal.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdélyi magyar értelmiség. Sajtóügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 109-110.

SCHMIDT Béla dr Hozzászólás "A fiatal erdélyi magyar orvosi nemzedék elhelyezkedésének kérdéséhez". [Múlt számunk visszhangja.], "Szerintem az erdélyi fiatal magyar orvosnemzedék elhelyezkedésének kérdésében a legfontosabb és leglényegesebb szempont az, hogy tudatában és tudatában van: az előtte álló sors osztályrészének szinte leküzdhetetlen akadályával. Ez azt jelenti, hogy állami állásra nem igen számíthat, akkor nincs számára más út nyitva, mint a magángyakorlat..."., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 111-112.

KISS Árpád dr. A jogvégzett fiatalság lehetőségei. [Múlt számunk visszhangja.], "A romániai magyarság - minimális számítás szerint is - kitesz ötszázezer családot. Minden száz családnak szüksége van egy-egy szellemi munkásra, aki tanít, ügyes-bajos dolgait intézi, aki az állam felé érdekeit képviseli, orvosol. Tehát csak diplomás, szellemi munkásként szükség van 5000 emberre. Az országban főiskolát végzett magyar ifjaknak a száma évenként nem üti meg ezt a számot. És ezeket sem tudjuk elhelyezni... Vannak vidékek, ahol a magyar értelmiséget a kihalás fenyegeti.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 113-116.

GAGYI László A pusztuló magyar tanítóság. [Múlt számunk visszhangja.], "A tanítóság ügye a magyarság életének egyik legfontosabb kérdése. A pusztuló magyar tanító szomorú alakja mögött a halálra ítélt fajta legszélesebb rétege: a nép áll. ...Az erdélyi magyar tanító minden szenvedése két forrásból fakad: Egyik a belső munkát megzavaró külső bajok, másik a külső munkát megzavaró belső bajok forrása... Nagy baj, hogy az új magyar tanító-nemzedéknek nincs egy összefogó nemzeti bástyája: egy folyóirata.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Magyar tanító.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 116-118.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Beke György: Népi Egység (1944–1948) annotált cikk-bibliográfia
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék